AWS Lambda ile Serverless ASP.NET Core Uygulaması Geliştirme

Merhaba, bu yazımızda AWS’in sunucusuz uygulama mimarisi (serverless architecture) sunan Lambda hizmeti ile ASP.NET Core web uygulaması nasıl geliştirilir, deploy edilir ve çalışma mantığı neye dayanır gibi soruları kısaca cevaplamaya çalışacağız.

Öncelikle sunucusuz mimariye kısaca göz atarsak, bu kavramın aslında sunuculara ihtiyacı n olmadığı, hatta sunucunun olmadığı bir dünya değil; sunucular üzerindeki yük dağıtımı, konfigürasyonlar, ölçeklendirme, deployment, test gibi konuları yönetme zor(unlu)luğunu ortadan kaldıran bir yaklaşım olarak ortaya çıkıyor. Aşırı yük altında çalışan, yüksek network trafiğine sahip web uygulamalarında, yazılan iş mantığı ile birlikte bu tip konuların da önemi artıyor. Özetle sunucusuz mimari; geliştiriciye, uygulamanın iş mantığını ortaya çıkaracak fonsiyonları yaz, run-time konusuna kadar her şeyi soyutlayıp kendi tarafımda yöneteceğim diyor. Bunu popüler bir kısaltma olarak FaaS (Function as a Service) şeklinde adlandırabiliriz.

Peki neden AWS Lambda vb. servisler tercih edilebilir? FaaS yaklaşımının geliştiriciden yukarıda bahsedilen konuları soyutlaması, verim ve maliyet olarak geri dönüyor. Aynı zamanda kullanım başına ödeme (pay-per-use-pricing) yaklaşımı, fonksiyon çağırımlarına kadar inmiş durumda. Bu durum maliyet açısından, kullanılan ram ve işlemci seviyesine göre ücretlendirmeyle kıyaslandığında oldukça avantajlı.

Mevcut bir ASP.NET Core uygulamasının çalışma mantığına baktığımızda, clienttan gelen requestin, IIS ya da Nginx gibi bir web sunucu üzerinden Kestrel’e ve oradan Web API controllerlarına ulaştığını görüyoruz.

Ancak uygulamamızı, AWS Lambda üzerinde yayınlarsak durum değişiyor. Gelen istekler, AWS API Gateway üzerinden geçip daha sonra Lambda tarafından karşılanıyor.

 

AWS Lambda hizmetini kullanmaya karar verdik ve ASP.NET Core ile bir web uygulaması geliştirmek istiyoruz. İlk olarak AWS Toolkit Visual Studio kuruyor ve AWS Explorer üzerinden profil bilgilerini giriyoruz. (Bu sonraki deployment aşamasında işe yarayacak.)

Daha sonra yeni bir AWS Serverless Application oluşturuyoruz.

Oluşturulan proje şablonunda, klasik Web API şablonundan farklı olarak S3ProxyController, entry pointleri içeren sınıflar ve serverless.template dosyası göreceksiniz. Aslında önemli fark, uygulamanın Main() fonksiyonu içeren Program.cs üzerinden başlaması değil; LambdaEntryPoint.cs sınıfı ile ASP.NET Core frameworkünün ayağa kaldırılmasından başlıyor. Bu sınıf aynı zamanda, uygulamanın AWS kaynaklarını nasıl kullanacağını belirten serverless.template dosyasında da Handler olarak yazıyor.

"Get" : {
   "Type" : "AWS::Serverless::Function",
   "Properties": {
    "Handler": "AWSServerless2::AWSServerless2.LambdaEntryPoint::FunctionHandlerAsync",
    "Runtime": "dotnetcore1.0",
    "CodeUri": "",
    "MemorySize": 256,
    "Timeout": 30,
    "Role": null,
    "Policies": [ "AWSLambdaFullAccess" ],
    "Environment" : {
     "Variables" : {
      "AppS3Bucket" : { "Fn::If" : ["CreateS3Bucket", {"Ref":"Bucket"}, { "Ref" : "BucketName" } ] }
     }
    },
    "Events": {
     "PutResource": {
      "Type": "Api",
      "Properties": {
       "Path": "/{proxy+}",
       "Method": "ANY"
      }
     }
    }
   }
  }

Bununla birlikte LocalEntryPoint.cs sınıfını Handler olarak varsayabilir ve localde çalışabilirsiniz. Controllers klasörü içinde gelen S3ProxyController, GET, POST gibi HTTP metotlarının, deploy edilmiş projenin konfigürasyon dosyasını içerecek S3 bucket’a AWS SDK.NET tarafından nasıl çağrıda bulunulduğunu gösteriyor. Localde çalışırken appsetting.json dosyasından farklı bir bucket adı verebiliyoruz.

{
 "Lambda.Logging": {
  "LogLevel": {
   "Default": "Debug",
   "Microsoft": "Information"
  }
 },
 "AppS3Bucket": ""
}

Şimdi mevcut uygulamamızı, toolkit yardımıyla deploy etmeye çalışalım. Bu noktada yardımımıza proje için oluşturulmuş serverless.template koşuyor. AWS’in bir diğer toolu olan Cloud Formation, bir uygulamanın çalıştırılmadan önce hangi AWS kaynaklarını (EC2, DynamoDB, S3, Cache, VPC vs.) nasıl kullanacağını json ya da YAML formatında tasarlamamızı sağlıyor. Yapmamız gereken AWS Explorer -> AWS Cloud Formation -> Create Stack -> Select a file yolunu izleyerek serverless.template dosyasını göstermek ve oluşturacağımız stacke yeni bir isim vermek. 

Publish to AWS Lambda kısmını başarıyla geçtikten sonra domain adınız yoksa AWS, Serverless URL oluşturacaktır.

Linkler:

https://aws.amazon.com/blogs/compute/container-reuse-in-lambda/
https://read.acloud.guru/how-to-keep-your-lambda-functions-warm-9d7e1aa6e2f0
https://start.jcolemorrison.com/aws-lambda-vs-the-world/

Posted in AWS

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s