iTunes Radio Nasıl Kullanılır?

Apple‘ın yeni işletim sistemi iOS 7‘nin müzik dünyasına kattığı bir başka yeniliği iTunes Radio‘nun sıradan bir radyo olmaması için üzerinde düşünülmüş diyebiliriz. iTunes Radio şimdilik Amerika’da kullanılabilir durumda, 2014’ten itibaren İngilitere, Yeni Zelanda ve bir kaç ülkede daha ulaşılabilir olacak. Ancak şimdiden denemek istiyorsanız küçük bir çözümü var.

Gerekli olan iki şeyden biri iTunes yazılımınızı 11.1 sürümüyle güncelleştirmek (buradan indirebilirsiniz), diğeri ise ABD konumunu kullanarak Apple ID almak.

iTunes 11.1‘i kurduktan sonra altta yer alan Türk bayrağına tıklayarak United States’i seçin. Daha sonra yukarıdaki menüden AppStore’a giderek herhangi bir uygulamaya tıkladığınızda çıkacak Apple kimliği yarat seçeneğine tıklayarak hesap oluşturun. Oluşturduğunuz hesabı doğruladıktan sonra iTunes üzerinden dinlemeye başlayabilirsiniz.

30 farklı kategoriyi ya da sanatçıları seçerek istasyon oluşturabilirsiniz. Diğer bir seçenek de önceden hazırlanmış 200 istasyondan birini seçmek olabilir.

Adsız

iOS cihazınızda kullanmak için Ayarlar -> iTunes Store/App Store yolundan ABD konumlu Apple kimliği ile girmek yeterli olacaktır. Daha sonra Müzik uygulamasında iTunes Radio’nun simgesi görünecektir. Kullanımı için daha fazla bilgiyi buradaki videodan edinebilirsiniz.

Denemek isteyenlerin aklına ilk etapta ücreti gelebilir. Apple, iTunes Radio’nun tüm kullanıcılara ücretsiz olacağını ancak bu kullanımın beraberinde reklam gösterimini ve radyoları dinlerken şarkıları geçmenin sayı sınırını getirecek. Reklamları kapatmak isteyen kullanıcılar ise uygulamaya ayda 24.99 $ ücretiyle abone olmaları gerekecek.

Bir diğer soru ise Pandora kullanıcılarından gelebilir, Pandora Radio ile çalışma şekilleri benzer olan iTunes Radio’nun en önemli farkları kullanıcıların kendi seçimleriyle radyolarını oluşturabilmesi ve iTunes’dan gelen oldukça geniş müzik arşivi. Apple, hem bu iki özellikle hem de Pandora Radio’nun kullanılamadığı ülkelere (İngiltere, Kanada vs.) hizmet sağlayarak geç girdiği online radyo sektöründe önemli bir yer edinmeyi amaçlıyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s