Yeni Moda Kendi İnternetini Kurmak

Kuzey Kore’nin yıllardır sürdürdüğü İnternete kapalı sosyal hayatı bugün İran deneyecek. Küba, Çin, Myanmar gibi bir çok ülkede yapılan yaptırımlar neden artış gösterdi?

Globalizmin dijital ağı internet, bireysel kullanıcılarına olan etkileri kadar, hükümetlerin politikalarına da etki ediyor. ÇinKuzey Kore gibi ülkeler, bu etkileri en aza indirmekle büyük mücadele eden ülkeler arasında. Öyleyse dünyanın İnternetle derdi ne?

Kuzey Kore.. Sadece küçük bir hükümet grubunun global İnternete erişim hakkı bulunuyor. Geriye kalan kitleye, Kwangmyong adlı tamamen devlet kontrolünde ve İnternetle bağlantısı bulunmayan bir şebekeye hizmet hakkı sunulmuş. Üniversitelerde araştırmalara kaynak olarak İnternet erişimi istendiğinde devlete başvuruluyor, geri dönüş, sayfaların indirilmesi, sansür süzgeçinden geçirilmesi ve bu şekilde başvuran kişiye verilmesi oluyor. Yine de son yıllarda ülkenin dijital bir devrim yaşayarak bireylerin 3G abonesi olmasına hapis cezası gözüyle bakılmamaya başlandığı ve IT sektörüne olan yatırımların desteklendiği belirtiliyor.

İran.. Hali hazırda kullandığı bir intranet ağı olmasa da İnternete yoğun bir sansür uygulanmakta. Diğer bir çok yaptırım İranlı yetkililere az gelmiş olacak ki kademeli olarak İnternetten geri çekilme kararı alınmış durumda. Bilgi ve İletişim Bakanı Reza Taghipour, ülkenin 1,5 yıl içinde İnternet ağından kopacağını açıkladı.

Buna benzer devletlerin bu yaptırımları uygulamasındaki ortak nokta, güvenlik kaygısı ve devlet stratejilerine olan zararlı etkenler. Son aylarda özellikle Ortadoğu’yu kasıp kavuran ve dünyanın en tehlikeli virüsü gösterilen Flame, petrol tesislerini hedef seçerek İran’ın petrol yatırımlarını büyük zarara uğratmıştı. Bir başka tehlikeli virüs Stuxnet ise iki yıl öncesinde İran’ın nükleer programını hedef almıştı.

Dünyaya kapalı bir hayat süren kısıtlamaların ülkesi Kuzey Kore de, bu stratejisini yönetebilmenin sağlam yolunun İnterneti kapatmak olduğunu biliyor. Kullanımı doğru ya da yanlış olsun İnternet ve iletişim teknolojileri kullanılarak desteklenen eylemlerin, başarıyla amacına ulaştığını görüyoruz. Bu yüzden çoğu ülke, İnterneti kendine göre şekillendirmeye çalışıyor ya da tamamen kopuyor. Son olarak bu yıl‘Reporters Without Borders‘ tarafından yayınlanan rapora göre İnternet sansürleri göz önüne alınarak İnternet düşmanları ve izlemeye alınmak için seçilen bir kaç ülkeye bakalım.

Bahreyn: Uluslararası medyaya uzak durmak istemesi, blog yazarlarını ve insan hakları aktivistlerini tutuklama girişimleri ve büyük gösterilerde iletişim ağlarını kesmekle suçlanıyor.

Belarus: Belarus hükümeti, sosyal ağların kötü amaçlı yazılım içerdiğinden dolayı erişime yasaklanmasını ve gözetim ve kontrolün arttırılmasına yönelik yasa çıkarmak istemesiyle gündeme geldi. Yıl içinde çok sayıda blog yazarı tutuklandı, yasaklanan web siteslerini içeren liste uzadı.

Fransa ve Avustralya: Çocuk pornosu ve korsan program indiren kullanıcıların cezalandırılmasını amaçlayan yasalar çıkarmaya ve filtre sisteminin tüm ülkede uygulanmasını istiyor.

İran: Kendine özel intranet ağına kurmakla beraber, kullanıcıların İnternet kullanımlarını gözetmeyi sağlayan bir yazılım satın almakla suçlanıyor.

Rusya: Son seçimlerde muhalif sitelerin hacklenmesi ve bağımsız seçim denetleme örgütü üyelerinin tutuklanması dikkat çekmişti. Rusya’nın popüler sosyal ağıVkonkte de aşırı yanlı fikirlerin paylaşılması ve izinsiz mitinglerin düzenlenmesinde etkili olduğundan dolayı gelen baskılardan nasibini alarak siteyi kapatma kararı almıştı.

Türkiye: İsteğe bağlı olarak tanıtılsa da İnterneti sansürleme amaçlı servislerin uygulamaya konulması için büyük çaba harcandı. Son sayılar, 16 bine yakın web sitenin erişim engeline takıldığını ve 138 kelimenin Türkçe alan adlarında kullanımına yasak getirildiğini gösteriyor. Türkiye’de erişime engellenen sitelerin tüm listesine buradan ulaşabilirsiniz.

Bu yazı technomonde.com sitesinde yayınlanmıştır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s