SAP ve Mimarisi

SAP 1972 yılında 5 eski IBM çalışanının Almanya’da kurduğu  Avrupa’nın en büyük yazılım şirketidir. Orjinal adı System Anwendugen Produkte (System Applications and Product) ve SAP olarak bilinen şirketin ürünleri, son dönemde Türkiye’de yaygınlaşmasıyla birlikte 120 ülkeye hizmet ediyor. Bugün Türkiye’de Sabancı Holding, Ülker Grubu, dünyada Microsoft, IBM gibi büyük firmalar tarafından tercih ediliyor. Diğer yandan iş ilanlarında ‘SAP bilen eleman aranıyor.’ deyimi yoğun bir biçimde kullanılıyor. Peki tam olarak SAP nedir, bir şirket mi, yazılım mı?

Aslında her birine evet cevabı verilebilir. SAP firmanın ismidir, ancak ürünleri de SAP olarak adlandırılıyor. Bu yaygınlaşmış bir kavram yanılgısı. Genel olarak 

SAP mimarisine gelince, SAP R/3 olarak adlandırılan sistemde R harfi, realtime’ı, 3 ise veritabanı, uygulama ve sunum katmanı olmak üzere 3 katmandan oluştuğunu temsil ediyor. Yani sistem gerçek zamanlı veri işleme özelliğine sahip.

Veritabanı Katmanı

Bu katmanda SAP R/3 sistemini kullanan işletmenin tüm verilerini içerir. Sistem RDMS (İlişkisel veri tabanı yönetim sistemi)’ni destekler. Oracle, Microsoft SQL gibi popüler sunucuların kullanımına olanak tanır. Buradan uygulama katmanında yer alan ABAP 4 programları da okunabilir ve değiştirilebilir. Çünkü ABAP 4 programlarının kodları burada yer alır.

Uygulama Katmanı

Bu katmanda ABAP ile geliştirilmiş programlar yer alır. Veritabanı katmanında yer alan veriler işlenerek programların çalışması sağlanır.

Sunum Katmanı

Bu katman, kullanıcı ile iletişime geçilen yerdir. Kullanıcıların SAP R/3 sistemine bağlanabileceği bir arayüz bulunur. Sunum katmanından girilen veriler uygulama katmanına  gönderilerek veritabanı katmanında işlenmesi sağlanır.

ABAP 4 programlama dili ise SAP tarafından geliştirilmiş SAP R/3 sistemler için yazılan programlarda kullanılan 4. kuşak üst düzey yazılım dilidir. Advanced Business Programming Forth Generation açılıman sahip dil oldukça esnektir. Öyle ki dilin geliştirilmesi sadece SAP‘nin elinde değildir, SAP müşterileri ihtiyaçlarına uygun olarak ABAP 4 dilini geliştirebilir ve uyarlayabilirler. Müşteriler, işletmelerine çözüm olacak arayüzler geliştirmek için kullanır. Dile hakim olmak için nesne yönelimli programlama dillerinden birine ait bir tecrübe, nesne yönelimli programlama kavramları ve ilişkisel veritabanı bilgisi gereklidir.

SAP ve Mimarisi” için bir yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s