Web Servisleri Nedir?

Web servisleri, kısaca web üzerinden belirli servisler veren küçük programlardır. Kullanıcılar bu web servislerinden yararlanmak için belli standartlara uymak durumundadır. Örneğin web servislerine erişim HTTP protokolü ile olur. Web üzerinde veri geçişleri bir çok firewall’a takılsa da HTTP verilerinin aktarıldığı 80 numaralı porttan gelen verilere tüm firewall’ler izin verir. Bu herkesin HTTP protokolünü kullanarak web servisine ulaşmasını sağlar.  HTTP üzerinden bir erişim isteği oluştuğunda SOAP (Simple Object Access Protocol) denilen protokol devreye girerek XML çıktıları üretir. XML çıktılarının üretilmesinin sebebi; XML’in standart bir veri paylaşım aracı olması ve kullanıcının kullandığı teknolojiyi ayırt etmemesidir. Yani JAVA kullanan bir istemci C# ile yazılmış bir web servisini kullanabilir.
XML’i daha yakından bakarsak;
W3C‘ye göre HTML gibi bir işaretleme dilidir ancak onun yerini almak için geliştilmemiştir. HTML’den en önemli farkı önceden belirtilmiş etiketler yoktur. Kullanıcı kendisi belirtmek durumundadır. Ayrıca veriyi tanımlamak için Document Type Definiton ya da XMLSchema kullanmak gerekir.
Web servisleri bir çok avantajından dolayı oldukça popülerdir. Gelecek yıllarda kullanımının daha da artacağı düşünülmektedir. Çünkü veri tanımlaması için kullandığı XML, oldukça esnek bir dildir ve yazıldığı ortamdan bağımsız çalışır. Tabii ki web üzerinden verilen hizmete her yerden erişim olanağı ve web’in yaygın kullanımı da avantajdır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s